Jak szybko i w typowych warunkach rozpoznać dobry pellet? Pomijamy takie cechy pelletu jak procentowa zawartość wody itp. której nie będziemy w stanie zweryfikować w markecie lub w kotłowni. Zajmiemy się jedynie najistotniejszymi cechami, łatwymi do zaobserwowania w typowych warunkach:
1. Pellet w przełamie charakteryzuje się brakiem kolorowych, sztucznych dodatków. Musi przypominać czyste drewno. Dodatkowe elementy świadczą o zastosowaniu plastiku, laminatów lub farb.
2. Pellet tonie w wodzie. Żeby to sprawdzić, wystarczy wrzucić garść pelletu do szklanki z wodą. Dobry pellet tonie a po kilku minutach zaczyna pęcznieć i rozpada się.
3. Powierzchnia pelletu powinna być gładka, worki nie powinny zawierać dużej ilości pyłu.
4. Zapach palonego pelletu musi przypominać zapach palonego drewna, bez obcych woni.
5. Najważniejsze: brak spieków lub ich niewielka ilość świadczy o tym, że pellet nadaje się do bezpiecznego stosowania. Masowe występowanie spieków świadczy o niskiej jakości.
Panująca powszechnie opinia, jakoby kolor pelletu również świadczył o jego jakości i że jedynie pellet o jasnej barwie jest właściwy, wydaje się przesadzona. Na kolor pelletu wpływa bowiem kilka czynników takich jak to czy drewno zostało oczyszczone z kory, a także sama technologia produkcji pelletu, w której może dochodzić do dodatkowego opalania powodującego jego ciemnienie. Generalnie pellety z drzew iglastych odznaczają się jaśniejszą barwą natomiast pellety z drzew liściastych, są ciemniejsze.
Kierowanie się powyższymi prostymi radami w podejmowaniu decyzji zakupowych z pewnością pozwoli na uniknięcie zakupu niewłaściwego paliwa.