Kotły dolnego spalania
Obecnie spośród kotłów zasypowych jedynie kotły dolnego spalania posiadają certyfikaty 5 klasy czystości spalin i Ecodesign i są dopuszczone do użytkowania. Można również starać się o dofinansowanie na montaż takich kotłów.
Na schemacie prezentujemy przekrój przez typowy kocioł dolnego spalania. Strzałkami zaznaczono kierunki przepływu powietrza i spalin.
Ten typ spalania nazywamy spalaniem współprądowym lub dolnym. Jest on efektywniejszy niż spalanie górne, ponieważ pozwala na dopalenie lotnych i palnych substancji zawartych w paliwie (węgiel i drewno mają ich sporo).
Piec dolnego spalania jak palić?
Żar znajduje się tutaj z tyłu komory. Nie dochodzi do zapalenia całego wsadu. Warstwy opału położone bliżej drzwiczek nie palą się, dopóki nie wypali się porcja paliwa przed nimi. Możemy dodawać opał w sposób ciągły bez konieczności powtórnego rozpalania kotła.
Zalety kotłów dolnego spalania:
- pozwalają na palenia 'na okrągło'. Przy odrobinie wprawy obsługa pieca będzie polegała na dosypywaniu nowej porcji paliwa bez konieczności ponownego rozpalania.
- nie podpalamy w nich całego wsadu. Pali się tylko część paliwa, więc proces spalania przebiega powoli i sprzyja lepszemu odbiorowi ciepła przez kocioł.
- gazy wydzielające się podczas podgrzewania opału zostają dopalone. Spalanie jest bardziej wydajne, a spaliny są czystsze.
Pod linkiem prezentujemy ofertę kotłów dolnego spalnia.