Obecnie rynek kotłów ma bardzo bogatą ofertę. Można spotkać kotły z zasypem ręcznym i z podajnikiem.
Kotły z zasypem ręcznym (tradycyjne) można rozbudować o miarkownik ciągu lub wentylator nadmuchowy ze sterownikiem. Bardzo często są już fabrycznie wyposażone w te urządzenia. Warto zastanowić się nad wyborem tego rozwiązania ponieważ poprawia to - i to zauważalnie - komfort obsługi kotła.
Wadą kotłów z ręcznym zasypem będzie ich obsługa. Wiąże się ona siłą rzeczy z regularnymi wizytami w kotłowni - często kilka razy na dobę. Zaletą będzie jednak cena - te kotły nie są wyposażone w skomplikowaną elektronikę sterującą i mają niewielkie rozmiary dlatego są po prostu tańsze.
Kotły z podajnikiem są zdecydowanie wygodniejsze w obsłudze. Paliwo jest przechowywane w zbiorniku zamontowanym przy kotle i jest podawane do palnika przez podajnik. Są różne rodzaje podajników: tłokowe, ślimakowe, wrzutkowe.
Poważnymi zaletami kotłów z podajnikiem będą: wszechstronność, wygoda i bezpieczeństwo.
Wszechstronność: kotły są wyposażone w palnik automatyczny, najczęściej na ekogroszek ale spotyka się te palniki na ekogorszek, miał, pelet lub owies albo pestki. Bardzo często są doposażone w ruszt zastępczy - czy to montowany na stałe ruszt wodny czy montowany na czas palenia ruszt żeliwny. Takie rozwiązanie pozwala korzystać dodatkowo z węgla kamiennego, brunatnego, polan drewna lub zrzynek.
Wygoda: paliwo jest podawane bez naszego udziału. Obsługa kotła sprowadza się w praktyce do zasypania kosza opałem i czyszczenia wymiennika. Prawidłowo dobrany kocioł będzie pracował 5-7 dni na jednym zasypie - czyli wizyty w kotłowni ograniczą się do kilku w tygodniu co jest sporym ułatwieniem w porównaniu z kotłami tradycyjnymi.
Bezpieczeństwo: dzięki wyposażeniu w system czujników kocioł z podajnikiem staje się bardzo bezpieczny. Monitorowana jest nie tylko teperatura wody w kotle - czujniki rejestrują także temperaturę spalin, temparaturę obudowy podajnika lub kotły są wyposażone w graniczne czujniki bezpieczeństwa STB. W razie jakiejkolwiek awarii kocioł zostaje zatrzymany. Funkcja ta przydaje się zwłaszcza w sytuacjach kiedy nie ma nas w domu.
Wadą kotłów z podajnikiem może być ich wyższa cena. Wynika ona z większego zużycia materiałów i zastosowania elektroniki. Ułatwieniem będą jednak programy dofinansowania wymiany starych kotłów na nowe. Jeśli kocioł spełnia wyagania 5 klasy można uzyskać zwrot części kosztów inwestycji - więcej na ten temat znajdziecie w dalszej części poradnika.
Podajnik prawy, podajnik lewy?
Stronę podajnika określamy zawsze patrząc na kocioł od strony drzwiczek. Podajnik umieszczony po prawej ręce określamy jako prawy - spotyka się też określenie zasyp prawostronny:
Podajnik umieszczony po lewej stronie określamy jako lewy lub - zasyp lewostronny: