0 

Komfort Eko vs Komfort Eko Lux

 

Różnice między Defro Komfort Eko a Defro Komfort Eko Lux

Często zdarza się, że nasi klienci pytają nas o różnice między dwoma kotłami. Chodzi o dwa bardzo podobne do siebie modele kotłów Defro, które stały się bardzo popularne ze względu na udaną konstrukcję i dobre wyposażenie.

Oba kotły są do siebie bliźniaczo podobne w konstrukcji. W obu przypadkach zastosowano palnik retortowy wyposażony w stalowy ślimak. Palnik jest napowietrzany wentylatorem zamontowanym obok podajnika, a część strumienia powietrza z wentylatora jest kierowana rurą elastyczną do kosza w celu usunięcia ewentualnej wilgoci z ekogroszku. W taki system są wyposażone oba modele.

Defro Komfort Eko

W obu kotłach nad palnikiem znajdują się półki wodne, na których zamontowano zawirowywacze spalin. Ten zabieg zwiększa sprawność kotła, czyli poprawia jego zdolność do lepszego wykorzystania ekogroszku i zmniejsza straty ciepła.

Do tej pory kotły nie różnią się między sobą, różnice pojawiają się dopiero w budowie motoreduktora, który napędza ślimak podajnika oraz w sterowniku kotła.

Palnik Defro

Model Komfort Eko Lux został wyposażony w motoreduktor z autorewersem, czyli mechanizmem pozwalającym na samodzielne odblokowanie się podajnika w razie zaklinowania się ślimaka. W takiej sytuacji sterownik wykonuje trzy próby samodzielnego odblokowania.

Dla odmiany w modelu Komfort Eko zastosowano zawleczki zabezpieczające przed uszkodzeniem motoreduktora w razie zacięcia ślimaka. W takiej sytuacji ulegają one ścięciu i po odblokowaniu ślimaka należy je wymienić na nowe.


Co do różnic w sterowniku to model Komfort Eko Lux został wyposażony w sterownik Tech K1Pv4, który posiada kolorowy wyświetlacz i dotykowy ekran. Można też regulować kąt nachylenia wyświetlacza. Ten sterownik jest bardziej zaawansowany, może obsłużyć do 4 pomp, siłownik zaworu mieszającego, regulator pokojowy oraz moduł GSM lub internetowy. Pracuje równiez algorytmem PID, dzięki czemu jest oszczędny.

Tech K1Pv4

Kocioł Komfort Eko wyposażono natomiast w sterownik Master RS 300, który jest prostszy w obsłudze i obsługuje mniej urządzeń. Można do niego podłączyć 2 pompy i regulator pokojowy. Nadaje się wiec do mniej rozbudowanych instalacji centralnego ogrzewania i nie wymaga dłuższego zapoznawania się z instrukcją obsługi.

Master RS 300

Poza wymienionymi różnicami wersja Lux posiada dodatkowo czujnik zamknięcia klapy kosza, ale poza tym oba kotły charakteryzują się tą samą sprawnością oraz efektywnością energetyczną.