0 

kotły dolnego spalania działanie, jak palić, ranking

 

Kotły dolnego spalania są znacznie mniej popularne od kotłów górnego spalania głównie ze względu na cenę. Mają one bardziej skomplikowaną konstrukcję, a przez to są po prostu droższe.

Na schemacie prezentujemy przekrój przez typowy kocioł dolnego spalania. Strzałkami zaznaczono kierunki przepływu powietrza i spalin.


kocioł dolnego spalania spalanie współprądowe

 

Ten typ spalania nazywamy spalaniem współprądowym lub dolnym. Jest on efektywniejszy niż spalanie górne, ponieważ pozwala na dopalenie lotnych i palnych substancji zawartych w paliwie (węgiel i drewno mają ich sporo).

Piec dolnego spalania jak palić?

Żar znajduje się tutaj z tyłu komory. Nie dochodzi do zapalenia całego wsadu. Warstwy opału położone bliżej drzwiczek nie palą się, dopóki nie wypali się porcja paliwa przed nimi. Możemy dodawać opał w sposób ciągły bez konieczności powtórnego rozpalania kotła.

A więc kocioł dolnego spalania czy górnego? Opinie są podzielone. Poniżej prezentujemy argumenty za i przeciw dolnemu spalaniu.


Zalety kotłów dolnego spalania:

- pozwalają na palenia 'na okrągło'. Przy odrobinie wprawy obsługa pieca będzie polegała na dosypywaniu nowej porcji paliwa bez konieczności ponownego rozpalania.

- nie podpalamy w nich całego wsadu. Pali się tylko część paliwa, więc proces spalania przebiega powoli i sprzyja lepszemu odbiorowi ciepła przez kocioł.

- gazy wydzielające się podczas podgrzewania opału zostają dopalone. Spalanie jest bardziej wydajne, a spaliny są czystsze.

 

Wady kotłów dolnego spalania:

- są droższe od kotłów górnego spalania,

- wymagają dobrego ciągu kominowego,

- nie można w nich spalać wszystkich rodzajów opału. Miał i koks raczej nie nadają się do spalania w tych kotłach.


Ten typ kotłów cieszy się mniejszą popularnością, jednak ten trend się odwraca i pojawia się ich na rynku całkiem sporo. Pod tym linkiem mozna zaleźć ranking kotłów dolnego spalania dostępnych w sprzedaży w Polsce.