Dobór mocy kotła

 

www.super-kociol.pl Dobór mocy kotła

 

Dobór odpowiedniej mocy kotła jest bardzo istotny z punktu widzenia:

- jego żywotności czyli tego jak długo kocioł będzie u nas pracował,

- ale także jego sprawności czyli czy będzie spalał opał efektywnie tzn. oszczędnie.

Nie jest to trudne ani skomplikowane ale wymaga przeanalizowania kilku istotnych kwestii. Przede wszystkim jeśli dysponujemy projektem budynku to zapotrzebowanie na moc zostało już policzone i mamy dokładne informacje jakiej mocy kocioł musimy zakupić. Sprawa nieznacznie komplikuje się w sytuacji kiedy nie mamy takich danych, szacujemy wtedy moc kotła zgrubsza na podstawie wieku i stanu budynku.

Dlaczego wieku? Chodzi o to że normy stosowane w czasach jego budowy i dostępne wtedy materiały dają przybliżone pojęcie o jego energochłonności czyli o tym ile energii kocioł będzie musiał wyprodukować żeby zabezpieczyć potrzeby domu i instalacji.

I tak:

- dla nieocieplonego budynku sprzed 1970 roku przyjmujemy zapotrzebowanie na moc grzewczą 120 W/m2,

- dla nowszych nieocieplonych budynków 100 W/m2,

- jeśli budynek jest ocieplony 5 cm styropianem przyjmujemy wartość 80 W/m2,

- budynek ocieplony styropianem grubości 8-10 cm - przyjmujemy 70 W/m2

- natomiast w przypadku nowego budynku docieplonego 15 cm styropianem przyjmujemy już 60 W/m2.

Te wartości są oczywiście orientacyjne - jak już pisaliśmy szacujemy moc kotła zgrubsza - ale pozwalają nam one na zaplanowanie mocy kotła bez zbędnego i szkodliwego przewymiarowania.

Co dalej z tymi wartościami? Podstawiamy je do poniższego wzoru:

metraż budynku [m2] x zapotrzebowania na moc [W/m2] = orientacyjna moc kotła [W]

przykładowo:

100 metrowy budynek z lat 80. nieocieplony: 100 m x 100 W/m2 = 10 kW

Do oszacowanych wartości warto dodać 10% naddatku co jest często zalecane przez producentów.

WAŻNE: Zakup kotła o znacznie większej mocy niż ta oszacowana lub obliczona w projekcie nie ma sensu. Nie wpłynie to na bezpieczeństwo zimą bo jeśli budynek ma zapotrzebowanie na moc w wyskości 10 kW to kocioł o takiej mocy wystarczy. Warto zwrócic uwagę na to że nasz kocioł będzie pracował z taką mocą jedynie kilka najzimniejszych tygodni sezonu, natomiast przez większość sezonu będziemy potrzebowali mniejszych mocy i jeśli kocioł będzie zbyt duży to jego sprawność znacznie spadnie. Taki kocioł będzie spalał znacznie więcej opału i najprawdopodobniej zepsuje się po kilku latach.

Wiele cennych informacji na temat doboru kotłów i ich pracy można znaleźć na stronie www.czysteogrzewanie.pl. Zachęcamy do lektury!