Jaki kocioł wybrać?

 

www.super-kociol.pl Dobór kotła

 

Obecnie rynek kotłów ma bardzo bogatą ofertę. Można spotkać kotły z zasypem ręcznym i z podajnikiem.

Kotły z zasypem ręcznym (tradycyjne) można rozbudować o miarkownik ciągu lub wentylator nadmuchowy ze sterownikiem. Bardzo często są już fabrycznie wyposażone w te urządzenia. Warto zastanowić się nad wyborem tego rozwiązania ponieważ poprawia to - i to zauważalnie - komfort obsługi kotła.

Wadą kotłów z ręcznym zasypem będzie ich obsługa. Wiąże się ona siłą rzeczy z regularnymi wizytami w kotłowni - często kilka razy na dobę. Zaletą będzie jednak cena - te kotły nie są wyposażone w skomplikowaną elektronikę sterującą i mają niewielkie rozmiary dlatego są po prostu tańsze.

Kotły z podajnikiem są zdecydowanie wygodniejsze w obsłudze. Paliwo jest przechowywane w zbiorniku zamontowanym przy kotle i jest podawane do palnika przez podajnik.

Poważnymi zaletami kotłów z podajnikiem będą: automatyczna praca, wygoda i bezpieczeństwo.

Automatyczna praca: kotły są wyposażone w palnik, do którego w sposób automatyczny podawany jest ekogorszek lub pellety. Palniki pelletowe i niektóre palniki na ekogroszek są wyposażone dodatkowo w zapalarkę.

Wygoda: paliwo jest podawane bez naszego udziału. Obsługa kotła sprowadza się w praktyce do zasypania kosza opałem i czyszczenia wymiennika. Prawidłowo dobrany kocioł będzie pracował 5-7 dni na jednym zasypie - czyli wizyty w kotłowni ograniczą się do kilku w tygodniu co jest sporym ułatwieniem w porównaniu z kotłami tradycyjnymi.

Bezpieczeństwo: dzięki wyposażeniu w system czujników kocioł z podajnikiem staje się bardzo bezpieczny. Monitorowana jest nie tylko teperatura wody w kotle - czujniki rejestrują także temperaturę spalin, temparaturę obudowy podajnika lub kotły są wyposażone w graniczne czujniki bezpieczeństwa STB. W razie jakiejkolwiek awarii kocioł zostaje zatrzymany. Funkcja ta przydaje się zwłaszcza w sytuacjach kiedy nie ma nas w domu.

Wadą kotłów z podajnikiem może być ich wyższa cena. Wynika ona z większego zużycia materiałów i zastosowania elektroniki. Ułatwieniem będą jednak programy dofinansowania wymiany starych kotłów na nowe. Jeśli kocioł spełnia wyagania 5 klasy można uzyskać zwrot części kosztów inwestycji - więcej na ten temat znajdziecie w dalszej części poradnika.

Podajnik prawy, podajnik lewy?

Stronę podajnika określamy zawsze patrząc na kocioł od strony drzwiczek. Podajnik umieszczony po prawej ręce określamy jako prawy - spotyka się też określenie zasyp prawostronny:

www.super-kociol.pl podajnik prawy

Podajnik umieszczony po lewej stronie określamy jako lewy lub - zasyp lewostronny:

www.super-kociol.pl podajnik lewy